02.08.2012

Co warto zobaczyć będąc w Rydze?


Stare miasto, zdecydowanie Tak! Jednak samo stare miasto brzmi zbyt ogólnie, warto zaopatrzyć się w dobry przewodnik i mapę, po to aby nic nie przeoczyć. Teraz nadszedł czas aby się nieco wgłębić w to co jest na zdjęciach. 
Na pierwszym zdjęciu jest Opera Narodowa, część tak zwanej "Nowej Rygi". Fronton jest w stylu klasycystycznym. Rok powstania 1860-63 (teatr niemiecki), w późniejszych latach uległ przebudowie.


Sv. Peterbaznica, Kościół św. Piotra, 1209r. Ulegał przebudowom ze względu na pożary, których ofiarą dwukrotnie była wieża. Ze względu na to część kościoła zachowana jest w stylu gotyckim, a część w barokowym. Na wieży znajduje się punkt widokowy, z którego rozpościera się piękny widok na Rygę. 3 poniższe zdjęcia przedstawiają kościół.Kolejne dwa zdjęcia przedstawiają bardzo ważny pomnik za równo dla Rygi jak i dla całej Łotwy. Jest to Brivibas piemineklis, czyli Pomnik Wolności. Liczący 42 metry wysokości monument, zwieńczony jest 9 metrową kobiecą figurą, zwaną przez tubylców Mildą. W dłoniach ma 3 złote gwiazdy, symbolizujące trzy historyczne regiony Łotwy : Inflanty, Kurlandię i Łatgalię. Pomnik odsłonięty został w 1935 roku, tzn. w 17 rocznicę odzyskania niepodległości.
Tutaj mała wstawka tzn. "Retro tram". Zwróciły moją uwagę, dlatego też postanowiłam je tutaj zamieścić.


Dom Bractwa Czarnogłowych, pierwsza siedziba Wielkiej Gildii. Kamieniczka w stylu gotyckim.

Ta kamieniczka była już w pierwszym wpisie z relacji z wyjazdu. Jednak ze względu na moją miłość do kotów, wstawiam zdjęcie z innej perspektywy. Oczywiście zdjęcie przedstawia Dom Kotów.


Widok na rzekę Dźwinę i jeden z największych europejskich mostów podwieszanych.

Katedra w Rydze.

Wieża radiowo-telewizyjna. 368,5 metra. Trzecia co do wysokości wieża w Europie.

Baszta prochowa. Jedyny oryginalnie zachowany obiekt z szeregu murów obronnych. 26m wysokości, 14,5 m średnicy i 2,5 m grubości murów.

Brama Szwedzka, malutka brama, malowniczo wkomponowana w ciąg kamieniczek.Z całego serca polecam odwiedzenie tego niezwykle romantycznego i inspirującego miasta, które wśród Polskich turystów jest zapomnianym zakątkiem. W kolejnym wpisie postaram się w skrócie przedstawić kolejny punkt naszej podróży którym był kurort Estonii, Parnu - Parnawa.

Pozdrawiam :)

2 komentarze:

Thank you for comment :)

Bardzo dziękuję za komentarz :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...