02.07.2013

Carcassonne ocena i opis gry

Cacassonne "Gra o zamkach, miastach i rycerzach", śmiało mogę dodać, że bardzo wpływa na kreatywność, opracowywanie strategii i oczywiście pobudza do rywalizacji. Jest bardzo wciągająca ale nie zajmująca dużo czasu (przynajmniej wersja podstawowa). Mój mąż wpadł na nią przypadkiem, został zaproszony do gry i tak mu się spodobała, że jak wpadł na nią w sklepie to już nie było odwrotu. W ten sposób pojawiła się ona w naszym życiu, zaraziliśmy nią teściową a nawet babcię, która właśnie u nas jest, może nie rozumie jeszcze wszystkiego ale z pewnością każdy jest w stanie dojść o co w niej chodzi.

INFORMACJE:
Powyżej 8 roku życia.
od 2 do 5 graczy "Szczególnie dobra dla dwóch graczy"
zajmuje 30-45 minut
Sprzedano ponad 6 milionów gier, to moim zdaniem o czymś świadczy.ZAWARTOŚĆ:


lewy górny róg: plansza, na której liczy się punkty zdobywane w trakcie gry, a także zliczane po jej zakończeniu
prawy górny róg: pionki 
lewy dolny róg: płytki do gry, część pionków i piękne wnętrze opakowania gry
prawy dolny róg: czytelna instrukcja, z której w łatwy sposób pojmiecie zasady gryGrę rozpoczynamy jedną z "płytek". Resztę odwracamy na lewą stronę i mieszamy. Pierwszy gracz (kolejność dowolna) losuje płytkę i dokłada ją do już leżącej, i tylko ta płytka którą wylosował jest jego polem ruchu, na który może położyć "pionek", w ten sposób może zająć albo teren miasta, albo drogę, albo katedrę, albo pole. Nie chcę wnikać w szczegóły, dla osób zainteresowanych jest instrukcja w opakowaniu. Ja chciałabym Wam tylko przekazać ideę :) Każdy kolejny gracz losuje po jednej płytce, dostawia ją do którejś z już położonych i w ten sposób budujemy całą planszę pełną miast, dróg, katedr...


Plansza w trakcie gry, akurat babcia wykonuje ruch, kładzie pionek na właśnie ułożonym fragmencie drogi. Na planszy widać również kilka katedr i miast. Tak w przybliżeniu, punkty zdobywa się za "zamknięte miasto", "ukończoną drogę", katedrę otoczoną płytkami, za pole na, którym położyliśmy "pionek".


Za zamknięte miasto zdobywa się 2 punkty za każdą płytkę i są płytki "extra" z biało-niebieskim herbem za które zdobywa się 4 punkty. Za drogę otrzymuje się 1 punkt za płytkę, za otoczoną katedrę otrzymuje się 9 punktów ( ponieważ jak widać na zdjęciu aby katedra była szczelnie otoczona potrzebnych jest 9 płytek łącznie z płytką z katedrą"). Po zamknięciu drogi, lub miasta, lub katedry liczy się punkty, przesuwa pionek na planszy punktowej i zdejmuje pionek z płytki, w tym momencie pionek wraca do użytku właściciela i dalej może uczestniczyć w grze. Mam na dzieję, że to co pisze jest chociaż trochę jasne :) Jak ogólnie widać gra opiera się na dobrej strategii, pomysłowości i oczywiście szczęściu, bo nigdy nie wiadomo co się wylosuje :)


Tak wygląda ukończona plansza z płytek i plansza punktowa, na której zaczynamy ostateczne podliczanie :) My się bawimy przy tej grze świetnie, może też w nią gracie, co o niej sądzicie? Ja szczerze polecam, szczególnie jak już przeczytacie oryginalną instrukcje  a nie mój "bełkot" to znając zasady można "płynąć" w tej grze, tym bardziej że poza formą podstawową gry można dokupić rozszerzenia, czyli więcej płytek : "opactwo i burmistrz", "hrabia, król i rzeka", "mosty, zamki, bazary",  "karczmy i katedry", "kupcy i budowniczowie" i "księżniczka i smok". Jest też wersja gry dla dzieci "Dzieci z Carcassonne" dla dzieci od 4 lat.


Na prawdę polecam, jest wyjątkowa i oryginalna, nie spodziewałam się że aż tak przypadnie mi do gustu :) A wszystko tak na prawdę za sprawą zbiegów okoliczności. Miłego wieczoru :) I przypominam o konkursie na moim blogu, w którym do wygrania ciuszki :)10 komentarzy:

 1. po obronie bardzo chętnie :) wino do tego i nie trzeba mi więcej nic :)

  OdpowiedzUsuń
 2. dawno nie grałam w dobrą planszową grę ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oooo, moi koledzy z pracy zagrywają się w tę grę - chyba spróbuję i ja :)
  Pozdr!
  shoppanna

  OdpowiedzUsuń
 4. warto sprobowac w to zagrac:D dawno nie gralam w planszowki:P

  OdpowiedzUsuń
 5. zapraszam rowniez do mnie<3
  http://sweett-and-saltyy.blogspot.se

  OdpowiedzUsuń
 6. dobra gra planszowa to świetny pomysł na wieczór, a ta wygląda na naprawdę ciekawą :)

  OdpowiedzUsuń
 7. brzmi ciekawie:) szkoda tylko, ze u mnie niestety czasu brak... pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 8. lubię, takie strategiczne gierki ;) namówię narzeczonego, żeby ją kupić ;D

  OdpowiedzUsuń

Thank you for comment :)

Bardzo dziękuję za komentarz :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...