06.02.2015

Marmaris - Turcja

Wiecie, że wraz z mężem kochamy Turcję, dlatego dzisiaj przygotowałam Wam dużą dawkę zdjęć i informacji na temat Marmaris, czyli naszej czwartej wyprawy do Turcji. Byliśmy w maju, więc pogoda była w kratkę, mimo wszystko upałów nie zabrakło. Dzisiaj będzie o samym mieście, jednak zachęcam do obejżenia oferty Marmaris Wycieczki Fakultatywne .Zaczynamy! :)


Marmaris jest długim i stosunkowo wąskim miastem, więc jeżeli Wasz hotel znajduję się na obrzeżach miasta, to polecam przemieszczanie się za pomocą dolmusza, czyli małego busika, którym dojedziecie za niewielkie pieniądze, gdzie tylko chcecie, ponieważ po całym mieście przystanków dolmusza jest rozsianych wiele. 
Zacznijmy od promenady, bo właśnie ją z mężem zawsze obieramy za pierwsze miejsce zwiedzania miasta. Promenady są świetnym punktem orientacyjnym, zawsze jak się gubimy, szukamy promenady i z niej orientujemy się w którą stronę i jak długo musimy iść do celu. W maju w Marmaris plaże jeszcze nie były przygotowane na turystów, panował spokój, Turcy nie zaczepiali i nie nagabywali do sklepików czy restauracji. Widok z niej rozcierał się niesamowity, same wysepki, i górzyste zielone lądy otaczały plażę ze wszystkich stron. Coś niesamowitego! Ogólnie plaże dość szerokie, piaskowe, wiele atrakcji wodnych. 

Czemu u nas nie ma takich ładnych chodników ? :)

Marmaris może się również pochwalić przepięknym, ogromnym portem. Także osoby, które chcą popływać rekreacyjnie bądź wypłynąć na ryby lub dyskotekę na morzu na pewno coś dla siebie znajdą. Port znajduje się przy starym mieście na szczycie, którego jest zamek a w sumie zameczek, na zdjęciu poniżej widać go w najbardziej odległym punkcie. W "sercu" starego miasta jak to zwykło być w Turcji znajduję się targowisko, tutaj jest zadaszone, więc można kupić coś klimatycznego. Choć dla osób które nie lubią przepłacać polecam MGM Outlet, który znajduje się przy głównej drodze prowadzącej przez Marmaris, tam dostaniecie słodycze, naczynia, magnesy, ciuchy, chusty, co tylko chcecie w 1/3 ceny z targu. Jest jeszcze jeden tani outlet również na głównej ulicy po przeciwnej jej stronie, nie pamiętam nazwy ale miała w sobie coś związanego z tekstyliami. Tam zaopatrzycie się w tanie dobrej jakości ręczniki, ale również miody, syropy z granatu. 
Jak wspominałam wcześniej w starym mieście jest zameczek, dojście do niego nie jest takie łatwe, trzeba się wspiąć malowniczymi, wąskimi uliczkami, które w swoim charakterze przypominają Grecję. My nie mogliśmy znaleźć wejścia, więc jeden Turek nas do niego zaprowadził, jak się zapytacie o drogę to każdy chętnie Wam ją wskaże. 


I wreszcie jesteśmy na "zameczku" wejście kosztuje jeżeli się nie mylę 10 Lirów, więc nie jest bardzo tanie. Znajdują się tu muzea z wykopaliskami typu armaty i kule armatnie, dzbanki, miski, amulety itp. Jednak największym plusem są widoki jakie rozpościerają się z wieżyczek, są wspaniałe, na cudowne czerwone dachy, port  i cały teren wokół. Nie żałuję, że tam poszliśmy, widoki zrekompensowały nam zawód nad samym "zameczkiem". 
Jak to w maju przystało, trafił nam się również dzień z potężną ulewą, przed którą schroniliśmy się na targu. Było to niepowtarzalne przeżycie, ponieważ zbiegli się od razu na targ wszyscy z okolicy co byli na zewnątrz, zrobił się tłok, wszyscy się do siebie uśmiechali, siadaliśmy na schodkach od sklepików wszyscy razem, czasami sprzedawcy dawali poduchy pod tyłek żeby nie zmarzł haha, częstowali herbatą. Schroniło się tam również pełno przepięknych kotów, którym tłum nie był straszny, paradowały dumnie między nami i rozsiadały się nie raz w samych wejściach do sklepów lub kładły na wyłożonym mięciutkim towarze, np chustach :) Marmaris jest pięknym miastem, godnym polecani i świetnym punktem wypadowym na kilka wycieczek, o których napiszę w kolejnych postach. Polecę Wam również lokalne biuro z wycieczkami z polskim przewodnikiem, z którego jesteśmy bardzo zadowoleni. 


1 komentarz:

  1. piękne zdjęcia, u mnie relacja z Francji:) ! Zapraszam http://obiektywniepozakadrem.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Thank you for comment :)

Bardzo dziękuję za komentarz :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...